مديرانتقال خون ايران : به ‌لحاظ اهدا و سلامت خون در جايگاه ‌نخست دنيا قرار داريم

" حسن ابوالقاسمي " مدير عامل سازمان انتقال خون گفت: ايران به لحاظ اهدا و سلامت اهدا كننده خون در جايگاه نخست در دنيا قرار دارد ولي به لحاظ فناوري نيازمند ارتقا و رشد هستيم.


به گزارش ايرنا ، ابوالقاسمي ، روز سه شنبه درآيين توديع و معارفه مسوولان انتقال خون استان فارس در شيراز افزود: انتقال خون در حقيقت يك نوع پيوند است و شايع‌ترين نياز موجود در جهان نياز خوني است و به همين سبب به لحاظ حياتي در همه دنيا اين مقوله از جايگاه بسيار مهم و حساسي برخوردار است.

وي بااشاره‌به‌توزيع ناعادلانه خون در دنيا گفت: هم اينك ‪ ۱۸‬درصد از جمعيت دنيابيش از ‪ ۶۰‬درصد از منابع خوني جهان را تامين مي‌كنند و ارايه و توزيع اين منابع نيز بصورت عادلانه صورت نمي‌پذيرد.

ابوالقاسمي افزود: در مقايسه با ديگر نقاط دنيا، استقبال مردم كشورمان در زمينه اهداي خون به ويژه در مناسبت‌هايي همچون ماه مبارك رمضان و ماه محرم، بسيار چشميگير است و قابل تحسين است.

وي گفت:پارسال يك ميليون و ‪ ۶۷۰‬هزار واحد خون توسط مردم به پايگاه‌هاي انتقال خون كشوراهدا شد و امسال اين ميزان به يك ميليون و‪ ۷۵۰‬واحد افزايش يافته است و اين امر از افتخارات سازمان انتقال خون به شمار مي‌آيد.

ابوالقاسمي اضافه كرد: با توجه به افزايش سالانه جمعيت كشورمان، استمرار و تداوم داشتن روند فرهنگ اهداي خون ازسوي مردم نيز امري ضروري و نيازمند اطلاع رساني مطلوب و مستمر است.

اين مسوول افزود: تامين سلامت منابع خون و فرآورده‌هاي خوني براي سازمان انتقال خون بسيار حائز اهميت است و حتي رده‌هاي خدماتي شاغل درانتقال خون نيز در سلامت خون نقش مهم و اساسي دارند.

ابوالقاسمي با اشاره به اينكه هنوز مقوله تكريم در كشور ما نهادينه‌نشده است اظهارداشت:اهداكننده خون بايد مورد تكريم قرار گيرد بايستي انجمن‌هاي مردمي در زمينه اهدا و جذب اهداكننده خون در كشور تشكيل شود زيرا هنگامي كه اين امر بصورت كامل مردمي شد، امور مربوط به سلامت نيز با تضمين بيشتري انجام خواهد شد.

وي در بخش ديگري ازمطالب خود گفت:درسازمان انتقال خون مديريت‌هايي موفق هستند كه علمي باشند زيراساختار اداري اين سازمان ايجاب مي‌كند كه مديران آن اهل مطالعه، پژوهش و كند و كاو در عرصه‌هاي علمي باشند.

ابوالقاسمي با مثبت ارزيابي كردن جايگاه انتقال خون استان فارس از منظر موسسات مستقل بين‌المللي افزود: هم اينك بحث مربوط به راه‌اندازي سامانه اتوماسيون در انتقال خون اين استان به انجام رسيده و اعتبار لازم نيزبراي امر تخصيص يافته است و طي پنج ماه آينده اين سامانه در انتقال خون اين استان راه اندازي خواهد شد.

مديركل پيشين سازمان انتقال خون استان فارس در اين آيين گفت:مشكل اساسي اين سازمان درفارس،بحث ساختاري به‌لحاظ سخت افزاري ياتشكيلاتي و نرم افزاري است و به رغم اينكه طي چند سال اخير تحولاتي در اين زمينه‌ها رخ داده‌است ولي هنوز برخي از مشكلات موجود به قوت خود باقي است كه براي حل و فصل آن به توجه بيشتري نيازمند است.

دكتر سيداردشير تراب جهرمي افزود:كل استان فارس بادارابودن چهار پايگاه اقماري انتقال خون فقط داراي هفت پزشك است واين امر به لحاظ اعمال مديريت خوب و نيز حساس بودن نوع فعاليت سازمان انتقال خون، توجه و حمايت بيشتري را طلب مي‌كند.

وي گفت:يكي از مشكلات ساختاري انتقال خون فارس اين است كه به رغم اينكه افراد را براي وضعيت‌هاي مختلف تربيت مي‌كنيم ولي در زمينه جذب نيرو و حفظ آنان با مشكل مواجه هستيم.

تراب جهرمي اظهار داشت: از جمله چالش‌هاي اين سازمان اين است كه هنوز نقش سازمان انتقال خون در جايگاه سلامت تدوين نشده است و اين سازمان در نظام تصميم‌گيري سلامت عضو نيست و نقش تصميم گيرنده ندارد و همين امرموجب عقب افتادن آن نيز شده است.

وي اضافه كرد: بايد به سمت اقتصاد بانك خون حركت كنيم و اين بدان معنا نيست كه وجهي از محلي دريافت كنيم بلكه به معناي مشخص شدن راهكار و طرق كار است.

تراب جهرمي با اشاره به اينكه ارتقاي سطح علمي نيروهاي سازمان انتقال خون نيز امري ضروري است اظهار داشت: سامانه اين ارتقا بايد براي ايجاد تحول صورت پذيرد و محقق شدن آن نياز به فعاليت و تعامل بيش از پيش است.

دراين آيين دكتر عليرضا توسلي به عنوان سرپرست سازمان انتقال خون استان فارس معرفي و ازخدمات دكتر سيداردشير تراب جهرمي،مديركل پيشين اين سازمان كه به مدت ‪ ۱۰‬سال عهده دار اين مسووليت بود، تقدير شد.

---> ايرنا.انتقال خون.ايران.نخست دنيا.

/ 0 نظر / 25 بازدید