موفقيت سازمان انتقال خون در تهيه چسب فيبريني از پلاسما

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي عنوان کرد:
موفقيت سازمان انتقال خون در تهيه چسب فيبريني از پلاسما


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از موفقيت سازمان انتقال خون در تهيه چسب فيبريني از پلاسماي خون افراد خبر داد و افزود: اين چسب‌ها به علت خاصيت چسبندگي فيبرين در محل شکاف‌ها و بريدگي‌هاي اعمال جراحي به جاي بخيه استفاده مي‌شود.

IMAGE633371378343620000.jpg

په گزارش خبرنگار اجتماعي برنا، يمان عشقي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در نشست صبح امروز سازمان انتقال خون جهت تهيه چسب فيبريني از پلاسماي خون از مصرف 30 ساله چسب هاي فيبريني در کل جهان خبر داد و گفت: اين چسب‌ها در تمام کشورهاي جهان چيزي حدود 30 سال است که استفاده مي شود اما متاسفانه در کشور ما اينگونه چسب ها کاربرد نداشته است.
فوق تخصص خون و آنکولوژي کودکان با اشاره به توليد چسب فيبريني توسط سازمان انتقال خون افزود: چسب فيبريني به علت خاصيت چسبندگي خود، در اعمال جراحي به محل بريدگي و شکاف زخم‌ها توسط قطره چکان قطره قطره ريخته مي‌شود و در واقع اين چسب فيبريني به جاي بخيه کردن، در زخم‌ها استفاده مي‌شود.
وي عملکرد مهم فيبرين را شامل دو ويژگي دانست و گفت: فيبرين جلوي خون ريزي را گرفته و باعث ترميم جراحت ها با تشکيل فيبرين در محل جراحت ديده مي شود.
مشاور مدير عامل سازمان انتقال خون با بيان اين‌ که چسب‌ها از خون خود فرد تهيه مي‌شود اظهار داشت: ابتدا چند روز قبل از عمل جراحي از فرد خون گرفته شده سپس پروتئين فيبرين از خون فرد گرفته شده و در لوله هايي نگهداري مي شود.
وي تنها روش استخراج فيبرين از خون افراد کشور را اتولوگ ذکر کرد و ادامه داد: در اين روش خون فردي که نياز به عمل جراحي دارد گرفته شده و از خون همان فرد فيبرين گرفته شده و درواقع از پروتئين خوني خود فرد در جراحي استفاده مي شود.
عشقي به وجود سه محدوديت اين چسب‌ها اشاره کرد و افزود: با اينکه تمامي چسب‌ها از لحاظ پزشکي ويروس زدايي مي شوند اما باز هم احتمال انتقال ويروس و بيماري نيز وجود دارد زيرا اگر يک نفر هم مبتلا باشد در نتيجه تمام پلاسما را گرفتار مي‌کند. علت دوم به دليل قابليت فقدان شناخت تمامي ويروس ها است.
وي در ادمه افزود: در تهيه چسب‌هاي فيبريني اوتولوگ در تمام کشورهاي دنيا از دستگاه ها و ابزارهاي خاصي استفاده مي شود که سازمان انتقال خون توانسته بدون استفاده از اين گونه دستگاه‌ها چسب فيبريني اوتولوگ را توليد و تست کند.
مشاور مديرعامل سازمان انتقال خون از چسب سه ويژگي مهم جسب هاي اوتولوگ افزود: تهيه اين چسب ها در محيط کاملا استريل و بسته صورت مي گيرد، همچنين وجود مقدار کافي از پروتئين مؤثر فيبرين با حداقل پيچيدگي براي بيمار و جراح را نيز مي توان از ديگر ويژگي هاي اين چسب ها نام برد.
فوق تخصص خون و آنکولوژي کودکان از اجراي اين طرح براي اولين بار در ايران توسط سازمان انتقال خون نام برد و افزود: اين چسب ها در 3 الي 4 نمونه از افراد در جراحي هاي چشم و اورولوژي بکار رفته که همگي اين اعمال موففيت آميز بوده و نتيجه خوبي در بيماران داشته است.
عشقي در رابطه با هزينه اين دارو بيان داشت: هزينه تهيه اين چسب‌ها 10 درصد هزينه تجاري اين چسب‌ها در کشورهاي خارجي بوده که تمامي اين هزينه ها توسط سازمان انتقال خون پرداخته مي شود و بيمار هيچ گونه هزينه اي نمي‌پردازد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از انجام اين طرح بر روي 100 بيمار خبر داد و گفت: درحال حاضر سازمان انتقال خون با پرداخت هزينه اي شامل 50 تا 60 ميليون تومان براي تهيه اين چسب ها، تنها ظرفيت استفاده 100 از اين چسب ها بر روي 100 بيمار تحت عمل جراحي را دارد که با تصويب تعرفه بودجه براي سازمان انتقال خون امکان تهيه اين چسب ها به ميزان زياد فراهم مي شود.
عشقي در خاتمه از مزيت‌هاي اين چسب ياد کرد و افزود: اين چسب‌ها عوارض بيماري و درد بيمار را کاهش داده، همچنين هزينه عمل را کم کرده و جلوي عود بيماري را مي گيرد.
/ 1 نظر / 26 بازدید
حسين صادقی

سلام من مطالب وبلاگتون رو خوندم اميدوارم که هميشه موفق باشيد من وبلاگی دارم که در آن درباره شگفت انگيزترين چيزهايی که نظيرش در هيچ کجای جهان يافت نمی شود مطلب می نويسم http://www.iran_konarak.persianblog.ir اگر يه نگاهی به وبلاگم بياندازيد ممنون ميشم. موفق و مويد باشيد.