در باره ما

20709.jpg

پايگاه منطقه اي انتقال خون استان قزوين كه يك نهاد امدادرسان به مجروحين- مصدومين ونيازمندان به خون و فرآورده هاي سلولي و پلاسمايي مي باشد با همت و تلاش مسئولين استان،‌ موافقت تاسيس آن در سال 62 گرفته شد كه پس از جذب نيروي انساني و آموزش هاي لازم از ابتداي سال 63 در ساختماني اماني واقع در بيمارستان بوعلي قزوين شروع به كار نمود و با ايثارگري هاي مردم خداجو و انساندوست استان رسالت خود را در زمان دفاع مقدس در تامين خون مورد نياز مجروحين جنگ به انجام رسانيد وپس از آن نيز با ياري مردم با فرهنگ استان علاوه بر تامين خون وفرآورده هاي سلولي و پلاسمايي بيماران و مصدومين نيازمند منطقه،‌ ياري رسان استان هاي هم جوار بوده وهست ودر مواقع بحران همچون زلزله گيلان وبم با همت مردم نوع دوست استان به ياري زلزله زدگان شتافته است.
انتقال خون استان قزوين با حمايت و از خودگذشتگي بيدريغ مردم و تلاش مسئولين استان و سازمان مركزي دستاوردهاي مهمي در سالهاي اخير داشته است كه از جمله آنها مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
همزمان با تاسيس استان قزوين از پايگاه اقماري مستقل به پايگاه منطقه اي ارتقاء پيدا نمود.
پايگاه انتقال خون استان جزو اولين پايگاهها در سطح كشور مي باشد كه از سال 76 اقدام به حذف سيستم جايگزين خون به منظور تامين سلامت خون نموده است و تمامي خون هاي اخذ شده از سال 76 فقط بصورت اهدايي بوده است.
همزمان با فعاليت خونگيري از سال 77 بخش پلاسمافرزيس اهدايي را به منظور تامين مواد اوليه داروهاي مورد نياز بيماران راه اندازي نموده و با راه اندازي بخش پلاسمافرزيس درماني از اعزام بيماران نيازمند به پلاسمافرزيس درماني به تهران بي نياز نمود.
در سال 78 با همت و تلاش مسئولين استان پايگاه اقماري تاكستان را به منظور رفاه حال مردم شريف تاكستان راه اندازي نمود.
در سال 79 با همكاري مسئولين محترم استان مخصوصا اداره اوقاف و امورخيريه و متوليان موقوفه حاج عباس رضوي در واگذاري زمين، ساختمان مستقل انتقال خون استان به عنوان طرح ملي با حضور وزير محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشكي جناب آقاي دكتر فرهادي در تقاطع آيت اله طالقاني و آيت اله كاشاني افتتاح گرديد.
سال 80 با تلاش پرسنل و مديريت پايگاه،‌ سيستم كامپيوتري پايگاه انتقال خون استان قزوين راه اندازي گرديد كه درحال حاضر سيستم مكانيزه قزوين مورد قبول سازمان انتقال خون واقع گرديده در كليه پايگاههاي انتقال خون كشور بكار گرفته شده است.
از سال 81 طرح تكريم ارباب رجوع به منظور جلب رضايت اهداء كننده ومصرف كننده خون به اجرا گذاشته شد كه درسال 82 در نظرسنجي مراجعين رتبه اول را دربين دستگاههاي اجرايي استان كسب نمود و همچنين در سال 81 پايگاه انتقال خون استان قزوين موفق به كسب مقام اول دربين پايگاههاي انتقال خون سطح كشور گرديد و مدير آن به عنوان مدير نمونه ملي در سطح كشور انتخاب گرديد.
از سال 82 طرح نوين سيستم قرنطينه محصولات پلاسمايي به منظور افزايش ضريب سلامت محصولات پلاسمايي بكار گرفته شد وبه تبعه آن سيستم سردخانه مجهز راه اندازي شد.
در سال 83 پايگاه انتقال خون قزوين جزو اولين پايگاه ها در سطح كشور مي باشد كه موفق به دريافت گواهينامه مديريت كيفيت ايزو 2000-9001 گرديد.
پايگاه انتقال خون استان به منظور رفاه حال همشهريان و خدمت رساني بيشتر درجهت جذب اهداكنندگان از ابتداي سال 83 عمليات اجرايي افزايش فضاي فيزيكي به متراژ 400 مترمربع وزيباسازي نماي ساختمان را آغاز نموده است.
از ديگر دستاوردهاي مهم، دستيابي به شاخص 50درصدي اهداي مستمر در سال 83 دراستان مي باشد.
تدوين استانداردها وروال اجرايي درتمام واحدهاي پايگاه.
آموزش وارتقاء سطح ايمني و بهداشت كار پرسنل.
آماده سازي واحدهاي (اهداءكنندگان- پخش خون وآزمايشگاه ها)، جهت اجراي آزمايشي سيستم باركدينگ.
ارتقاء آزمايشات مربوط به خون و انجام محاسبات CV آزمايشات انجام شده و اعتبارسنجي آن ونزديك شدن به استانداردهاي اروپا در زمينه سلامت خون.

/ 0 نظر / 37 بازدید